Leydi Turizm: Türkiye’ye seyahat ederken gereksinimler

Leydi Turizm: Türkiye’ye seyahat ederken aranan şartlar

Her insan için seyahat farklı anlamlar ifade edebilir. Bazı insanlar bunu rahatlayabilecekleri bir eğlence etkinliği olarak görür. Öte yandan, bazı insanlar iş için veya ailelerini ve arkadaşlarını ziyaret etmek için seyahat eder. Seyahat ederken amacınız ne olursa olsun, Leydi Turizm olarak arkanızda olduğumuzdan emin olabilirsiniz. 

Seyahat ederken hatırlamanız gereken ilk şey gereksinimlerdir. Bunlar olmadan, kendi ülkenizi terk edemezsiniz veya gideceğiniz yere inemezsiniz. Bu nedenle hazırlıklı olmak ve ihtiyaç duyacağınız tüm gereksinimleri iki kez kontrol etmek çok önemlidir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki listeye bakın: 

Pasaport ve diğer geçerli kimlikler Pasaportunuzu

her zaman çantanızdaki en önemli belge olarak düşünün. Uçak biletlerinizi veya bir miktar nakit paranızı kaybetmek sorun değil, ancak pasaportunuzu kaybetmek ciddi sorunlara neden olabilir. Ülkeyi terk edemezsiniz ve yenisini alabilmeniz uzun zaman alabilir. 

Pasaportunuzun yanı sıra ehliyetiniz veya ulusal kimliğiniz gibi diğer geçerli kimlikleri de getirdiğinizden emin olun. İhtiyaç duymanız durumunda yedeklere sahip olmak her zaman en iyisidir. 

seyahat vizesi 

Türkiye çoğu ülke, hatta Amerika Birleşik Devletleri için seyahat vizesi talep etmektedir. Bu nedenle, seyahatinizin planlanmasından en az birkaç hafta önce vizenizi hazırladığınızdan emin olun. Sadece bir ay veya daha uzun süre geçerli olup olmamasına bağlı olarak vize türünü de seçmeniz gerekir. Türkiye’de vizenizi yenilemediğiniz sürece, süresi dolmadan ayrılmanız gerekecektir. 

Kalkış ve varış kartları 

Uçağa binmeden önce, göçmenliği geçmeden hemen önce bir kalkış kartı doldurmanız istenecektir. Bu, sizinle, varış noktanızla ve başka bir ülkeyi ziyaret ederkenki niyetinizle ilgili bilgileri içerir. Pasaportunuzla birlikte kaşelenmesi için göçmenlik memuruna vereceksiniz. 

Öte yandan, uçuşunuzun son saatinde size bir varış kartı da verilecektir. Daha önce yaptığınız gibi aynı bilgileri doldurun ve indiğinizde göçmenlik memuruna verin. 

Sağlık beyan formları ve aşı kartları 

COVID-19 pandemisi nedeniyle günümüzde seyahat etmek riskli olabilir, bu nedenle sağlık beyan formlarınızı yanınızda bulundurmanız da önemlidir. Doldurmanız için size çevrimiçi bir form verilecek veya uçuş görevlileri bunları size uçakta verebilir. Bunları doldurduktan sonra mutlaka fotoğraf çekin ve diğer önemli belgelerinizle birlikte koyun. 

Türkiye’deki bazı havalimanları için de aşı kartı gerekebilir. Eğer aşı kanıtınız veya negatif testiniz yoksa ülkeye girmeden önce karantinaya girmeniz gerekebilir. Her iki durumda da, seyahat ederken güvenli ve sağlıklı kaldığınızdan emin olun.